Mevzuatlar

SGK İlişiksizlik Belgesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ülkemizde pek çok kişi SGK, ilişkisizlik belgesi, alabilmek ve başvuru sorgulama, için hangi adımların gerçekleştirileceği konusunda bilgi sahibi olmak istemektedir. Bu belgeyi alabilmek için resmi web sitesi üzerinden gerçekleştirilmesi gereken bazı adımlar mevcut olmaktadır.

SGK ilişkisizlik belgesi almak isteyenler, kurumun resmi web sitesinden SGK ilişkisizlik belgesi başvurusu gerçekleştirebilirler.

SGK İlişiksizlik Belgesi Başvurusu Adımları Nelerdir?

Sosyal Güvenlik Kurumu web sitesi kullanılarak, bazı adımların gerçekleştirilmesi halinde sorunsuz bir şekilde ilişkisizlik belgesi alabilmek mümkün olur. Bu adımlar açıklanacak olursa, şu şekilde sıralanabilmektedir;

• SGK web sitesine girerek, T.C. kimlik numarası ve şifre ile kimliğin doğrulanması gerekmektedir.

• Daha sonra açılan ekran üzerinden e-SGK seçeneğinin tıklanması gerekir.

• Ardından diğer uygulamalar sekmesine tıklanmalıdır.

• Bir sonraki işlem ise, açılan ekran üzerinde yer alan ilişkisizlik belgesi başvurusu seçeneğine tıklamaktır. Ardından başvuru işlemleri başlamış olacaktır.

• Sonrasında sistem üzerinden bazı onaylamaların yapılması gerekir.

• SGK ilişkisizlik belgesi almak için istenen bilgilerin eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulmasıyla, online başvuru işlemi tamamlanmış olur.

SGK İlişiksizlik Belgesi Başvurusu
SGK, ilişkisizlik belgesi, alabilmek ve başvuru sorgulama

SGK İlişiksizlik Belgesi Başvurusu Sorgulama

Vatandaşlar tarafından SGK ilişkisizlik belgesi başvurusu sorgulama işlemi, e-devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için, e-devlet şifresi ve kullanıcı adı ile sisteme girilmesi gerekir. Ardından açılan ekrandaki arama kısmına ilişkisizlik belgesi yazılmalıdır. Sonrasında başvuru sorgulama işlemi, kolay ve pratik bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

Kaynak: Kamupersonel

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu