Mevzuatlar

Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır?

Sigortalı çalışanların iş hayatında en çok merak ettiği konulardan olan 15 yıl ve 3600 gün ile kıdem tazminatı hakkında bilgilendirme haberimizde. Mevzuat haberleri arasında güncel yerini koruyan kıdem haberi herkesin merak ettiği konu.

Uzun yıllardan beri aynı iş yerinde çalışmakta olan kişilerin işten ayrılma durumlarında hak edecekleri kıdem tazminatı konusu oldukça önem kazanmaktadır. 15 yıl çalışan bir kişi veya 3600 gün üzerinden kıdem tazminatı hak eden kişiler bu haklarından nasıl yararlanabilir sizlere yardımcı olmak istedik.

15 Yıl ve 3600 Gün ile Kıdem Tazminatı Alma Yöntemleri Nelerdir?

Yasalara göre 3 bin 600 gün prim ödemiş ve on beş yıl fiili hizmeti bulunan kişilerin kıdem tazminatı almaya hakları vardır. Eski iş kanunun yürürlükte kalan tek maddesinde bu konuya açıkça değinilmiştir.

Bu kural 1999 yılı ve öncesinde ilk defa sigorta kaydı bulunanlar için geçerli olup 15 yıl ve 3600 gün ile kıdem tazminatı almak için sonraki yıllarda farklı süreler dikkate alınmaktadır.

Örneğin 1999 yılı ila 2008 yılı arasında ilk tescil kaydı bulunan kişilerin başka bir sebep olmadan kıdemleri için tazminat alabilmesi için 25 yıl çalışma şartı da eklenebilir.

Yıllar içerisinde konu ile açılan davalarda Yargıtay’ın verdiği emsal kararlar da bulunmakta olup kişiler çalışma hayatı boyunca 15 yıl ve 3600 gün ile kıdem tazminatı hakkından birkaç defa faydalanabilmesi mümkündür.

kıdem tazminatı
3600 gün, kıdem tazminatı, güncel tutar, kıdem ihbarı
kıdem tazminatı
15 Yıl ve 3600 Gün ile Kıdem Tazminatı

Haber Kaynak: ilanresmi.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu