Mevzuatlar

İhbar Tazminatı Alırken Dikkat Edilecekler

İhbar tazminatı, alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini #kamupersonel ; olarak ihbar tazminatı, iş akdi, iş feshi, ihbar süresi, mevzuat, çerçevesinde işveren işçilere karşı yükümlülükleri içerir.
İşçilerin, işverenlerle yaptığı iş akdinin sona ermesi sonucunda elde ettiği bir hak olan #ihbartazminatı konusunda, bilgi sahibi olunması gereken pek çok nokta bulunmaktadır.

İşverenlerin haklı bir nedeni olmadığı hâlde işçisini çıkartmak istediği durumlarda, işçinin kendisine yeni bir iş bulabilmesi için, işverenin bazı öneller ile işçisini çalıştırması gerekmektedir. Bu noktada ihbar süresi adı verilen bir dönem içerisinde işçileri çalıştırmak ve ücretlerini ödemek durumunda olmaktadırlar.

İhbar Tazminatı Nedir?

Bazı işverenler iş akdini derhal sonlandırarak, işçiye ihbar süresince çalıştırmak istemeyebilir. Bu noktada işten çıkarılan işçiler için, yeni bir işe başlayana kadar hayatını sürdürebilmesine olanak sağlayacak ihbar tazminatı, işverenler tarafından ödenmektedir.

İhbar tazminatı
tazminatı, iş akdi, iş feshi, ihbar süresi, mevzuat, çerçevesinde işveren işçilere karşı yükümlüdür

İhbar Tazminatı Süresi Nedir?

Belirlenen ihbar süresi şu şekilde açıklanabilmektedir;

• 6 aydan daha az işte çalışmış olan işçiler için karşı tarafa bildirimin yapılmasından sonra 2 hafta olmaktadır.

• 6 aydan, 1,5 yıla kadar çalışmış olan işçiler için ise, karşı tarafa bildirimin yapılmasının ardından 4 hafta olarak belirlenmiştir.

• 1,5 yıldan, 3 yıla kadar çalışmış olan işçiler için, karşı tarafa bildirimin yapılmasının ardından 6 hafta olmaktadır.

• 3 yıldan daha fazla işte çalışmış olan işçiler için ise ihbar süresi, karşı tarafa bildirimin yapılmasından sonra 8 hafta olarak belirlenmiştir.

İhbar tazminatı alacak olan işçiler, tazminatlarını alırken dikkat edilecekler konusu hakkında yeterli bilgiye sahip olmalıdır.

 

Haber Kaynak: ilanresmi.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu